Powiat

Zdrowie jest najważniejsze! – ruszyła kolejna edycja szczepień HPV

28-04-2017 | drukuj |
Ilustracja do informacji: Zdrowie jest najważniejsze! – ruszyła kolejna edycja szczepień HPV
Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym. Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się 500 000 przypadków raka, a ponad połowa chorych umiera. Szacuje się, że do 2050 roku liczba zachorowań może sięgać ponad 1 milion rocznie. W ujęciu globalnym 80% nowych zachorowań na raka szyjki przypada na państwa rozwijające się, gdzie, w porównaniu z innymi nowotworami narządów płciowych, zajmuje on pierwsze miejsce jako przyczyna zgonów wśród kobiet. Tendencje spadkowe zachorowalności oraz niską umieralność w krajach rozwiniętych wiąże się z wdrożeniem powszechnej i ciągłej profilaktyki oraz z lepszym dostępem do systemu opieki zdrowotnej. Obecnie dzięki potwierdzeniu, że głównym czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy są rakotwórcze szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)  i stworzeniu skutecznej szczepionki przeciwko tym wirusom istnieje możliwość zaszczepienia się i nabycia odporności.
Aby odpowiednio zadbać o zdrowie mieszkanek naszego powiatu wdrożony do realizacji został Powiatowy Program Polityki Zdrowotnej pn. „Program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w powiecie krośnieńskim na lata 2015-2020”. W ramach programu odbywać się będą szczepienia profilaktyczne przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV uczennic szkół gimnazjalnych, uczęszczających do klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/2017 zamieszkałych na terenie Powiatu Krośnieńskiego. W tegorocznej edycji do programu zdrowotnego zakwalifikowano 230 uczennic.
W dniu 28 kwietnia 2017 r. Starosta Krośnieński Pan Mirosław Glaz wraz z Wicestarostą Panem Tomaszem Kaczmarkiem podpisali umowę na realizację programu profilaktycznego z wybranym w postępowaniu konkursowym podmiotem – NZOZ TERAPIA S.P. reprezentowanym przez Pana Tomasza Dubieńskiego.
Pierwszym etapem programu jest seria spotkań informacyjnych dla uczennic zakwalifikowanych do programu i ich rodziców. Podczas spotkań uczestnicy zostają  szczegółowo poinformowani o celach i przebiegu programu oraz podejmują ostateczną decyzję o poddaniu się szczepieniom. Następnym i zasadniczym etapem programu profilaktycznego jest cykl szczepień podstawowych składający się z trzech dawek. Pierwsze spotkania informacyjne odbędą się już na początku maja.  
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć 4

Dzis jest: Imieniny:
Środa, 23 Sierpień 2017 Filipa i Apolinarego
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Zobacz również

Kalendarium

  • Baner: Komenda Powiatowa Policji
  • Baner: Panstwowa Straz Pozarna
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Odrzańskim
  • Baner: PUP
  • Baner: Lubuskie
  • Baner: mamografia.pl
  • Baner: Zgaś Ryzyko
Znajdujesz się na stronie: Starostwo Powiatowe w Krośnie Odrzańskim
Baner: Krosno Odrzańskie - most na OdrzeBaner: Krosno Odrzańskie - kościół św. AndrzejaBaner: Rzepak - gdzieś w powiecieBaner: Gubin - Wyspa TeatralnaBaner: Gubin - kościół pw. Trójcy Świętej