Edukacja

„Rakoobrona" - kampania informacyjno-edukacyjna dla młodzieży

24-10-2014 | drukuj |
Ilustracja do informacji: „Rakoobrona" - kampania informacyjno-edukacyjna dla młodzieży
Ruszyła I edycja bezpłatnej ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, skierowana dla młodzieży w wieku 14-19 lat, na temat profilaktyki onkologicznej „Rakoobrona". Organizatorami kampanii są Fundacja Rosa oraz Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO-SPERO. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Minister Edukacji Narodowej oraz Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
 
 
Kampania skierowana jest do osób młodych w wieku 14-19 lat (uczniów klas II – III szkół gimnazjalnych oraz uczniów klas I – III szkół ponadgimnazjalnych). Celem projektu jest przekazanie rzetelnej merytorycznie wiedzy oraz uświadomienie, że dzięki odpowiedniej, wczesnej profilaktyce można zapobiec rozwojowi nowotworów. Program ma zachęcić młodzież do kształtowania postaw prozdrowotnych oraz pokazywać bezpośredniość i realne konsekwencje problemu zachorowań na raka. Spośród najczęściej występujących nowotworów u osób dorosłych wybrano te, których przyczynami mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w wieku młodzieńczym (palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na słońce, zakażenie wirusem HPV).
 
Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów mieszkańców województwa lubuskiego ( w 2012 r. – 26,8% zgonów). W 2025 roku (w porównaniu do roku 2006) prognozuje się wzrost zachorowalności na nowotwory w woj. lubuskim prawdopodobnie o około 40%. Dlatego edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej jest szczególnie ważna wśród młodych ludzi, ponieważ promowanie w tej grupie postawy prozdrowotnej może przyczynić się do kreowania zdrowej przyszłości jednostki, społeczeństw i przyszłych pokoleń.
 
Szkoły, które chcą wziąć udział w projekcie, powinny pobrać i wypełnić Deklarację przystąpienia do kampanii edukacyjnej Rakoobrona dostępnej na stronie projektu i odesłać zgłoszenie na adres: e-mail lub pocztą zwykłą na adres: Fundacja Rosa, ul. Ruska 11/12, 50-079 Wrocław z dopiskiem „RKBN”. Zgłoszenia można przesyłać do 21 listopada br. Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie projektu.
 
 
Dzis jest: Imieniny:
Wtorek, 12 Grudzień 2017 Adelajdy i Aleksandra
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Zobacz również

Kalendarium

  • Baner: Komenda Powiatowa Policji
  • Baner: Panstwowa Straz Pozarna
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Odrzańskim
  • Baner: PUP
  • Baner: Lubuskie
  • Baner: mamografia.pl
  • Baner: Zgaś Ryzyko
Znajdujesz się na stronie: Starostwo Powiatowe w Krośnie Odrzańskim
Baner: Krosno Odrzańskie - most na OdrzeBaner: Krosno Odrzańskie - kościół św. AndrzejaBaner: Rzepak - gdzieś w powiecieBaner: Gubin - Wyspa TeatralnaBaner: Gubin - kościół pw. Trójcy Świętej