Strona głównaKomunikatyJesteś w dziale:

Komunikaty

Informacja dotycząca gorączki wirusowej Ebola (EVD)

W związku z trwającą od lutego 2014 r. w 3 krajach Afryki: Gwinei, Liberii i Sierra Leone epidemią gorączki Ebola (EVD), w ostatnim okresie wystąpiły również pojedyncze przypadki zawleczenia tej choroby do krajów umiarkowanej strefy klimatycznej (1 przypadek do USA). W Hiszpanii wystąpił ponadto przypadek zakażenia szpitalnego od chorego przetransportowanego z Afryki na planowe leczenie. Do chwili obecnej nie wystąpiły natomiast przypadki zawleczeń do Anglii, Francji, Belgii  tj. krajów, które łączą szczególnie intensywne kontakty społeczne-gospodarczo z krajami objętymi epidemią. Obecne ryzyko zawleczenia Eboli do Polski jest niezwykle niskie, nie może być jednak całkowicie wykluczone.
 
1. Sytuacja epidemiologiczna w Gwinei, Liberii i Sierra Leone
 
W 3 krajach Afryki Zachodniej choroba szerzy się obecnie na rozległych obszarach tych państw w rozmiarach epidemicznych. Wg danych WHO (na 14.10.2014 r.) od początku epidemii liczba zachorowań, w tym zgonów była następująca:
 
  Obszar epidemiczny Zachorowania w tym zgony
1.
Gwinea 1350 778
2. Liberia 4076 2316
3. Sierra Leone 2950 930
  Zachorowania lokalne (tereny wiejskie) Zachorowania w tym zgony
4. Demokratyczna Republika Konga 71 43
  Łącznie 8447 4067
 
W związku z powyższym zdecydowanie odradza się podróżowanie do ww. 3 krajów  do czasu ustania w nich epidemii Gorączki Ebola.
 
Przypadki w Demokratycznej Republice Kongo (d. Zair – ze stolica w Kinszasa, nie mylić z Republiką Kongo ze stolicą z Brazzaville) są obecnie ograniczone do terenów wiejskich i nie objęły miast. Są one wywołane przez szczep wirusa Ebola-Sudan i nie są powiązane epidemiologiczne z obecnie trwającą epidemią w ww. 3 krajach Afryki Zachodniej, gdzie występuje szczep Ebola-Zair.
 
2. Postępowanie w przypadku pobytu na obszarach występowania Eboli
 
Zdecydowanie odradza się obecnie podróżowanie do 3 krajów objętych występowaniem zachorowań na Ebolę w rozmiarach epidemicznych tj. Gwinea, Liberia i Sierra Leone. W przypadku, gdy przełożenie podróży nie jest możliwe, w celu uzyskania profesjonalnej porady lekarskiej w zakresie zagrożeń epidemiologicznych w tych krajach oraz możliwości profilaktyki przeciw chorobom innym niż Ebola (profilaktyce przeciw malarii oraz szczepieniom przeciw żółtej gorączce), należy przed wyjazdem skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki w terminie umożliwiającym osiągnięcie odpowiedniego poziomu odporności przeciw żółtej gorączce i malarii. Nie istnieje natomiast ani szczepionka, ani profilaktyka farmakologiczna przeciw Eboli.
W dbałości o bezpieczeństwo w czasie podróży zachęcamy do korzystania z systemu e-konsulat na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://secure.e-konsulat.gov.pl/
Zgodnie z zaleceniami (WHO, ECDC, CDC) podróżujący powinni w najwyższym stopniu zachować następujące środki ostrożności:
 • przestrzegać zasad higieny rąk,
 • unikać wszelkich kontaktów z osobami chorymi lub ciałami osób zmarłych,
 • unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt,
 • nie spożywać mięsa dzikich zwierząt,
 • dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem,
 • unikać przygodnych kontaktów płciowych – w przypadku podjęcia związanego z nimi ryzyka stosować zabezpieczenia,
 • zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów).
W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską.
 
3. Postępowanie w przypadku wystąpienia gorączki oraz innych objawów po powrocie z 4 krajów występowania Eboli
 
W przypadku wystąpienia, w okresie do 21 dni od ostatniego dnia pobytu w 4 krajach: Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz Demokratycznej Republice Konga (d. Zair), co najmniej jednego z następujących objawów:
 • gorączka >38.5°C, nasilony, utrzymujący się ból głowy, bóle mięśni, wymioty, biegunka, ból brzucha, nie mające innych przyczyn krwawienia/wylewy krwi (np. podskórne, w obrębie błon śluzowych, siniaki)
należy pozostać w domu, unikać kontaktu z innymi domownikami, oraz zadzwonić niezwłocznie pod numer 112 lub 999 w celu uzyskania od dyspozytora medycznego informacji o dalszym postępowaniu (patrz: Procedura postępowania dla dyspozytora medycznego Państwowego Ratownictwa Medycznego).
 
4. Sposób szerzenia się wirusa
 
Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. W przypadku bliskiego kontaktu z chorym twarzą w twarz - personel medyczny musi zabezpieczać twarz (błony śluzowe oczy, nosa i ust) przed przeniesieniem wirusa na bliską odległość (do 1 m) w wyniku zachlapania lub aerolizacji wydzielin chorego. Osoba zakażona staje się zakaźna dopiero po wystąpieniu objawów. Natomiast w odróżnieniu do wirusa odry, ospy wietrznej lub grypy wirus Ebola nie szerzy się drogą powietrzną. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt takich jak: małpy czy nietoperze. Maksymalny okres wylęgania choroby (inkubacji) wynosi do  21 dni od chwili kontaktu ze źródłem zakażenia.
 
5. Sytuacja epidemiologiczna w pozostałych krajach regionu
 
Ostatni przypadek zachorowania na Ebolę w Nigerii i Senegalu odnotowany został 31 sierpnia 2014 r. Ze względu, że od ostatniego zachorowania upłynął już czas równy najdłuższemu okresowi wylegania, należy uznać że transmisja wirusa w tych 2 krajach została przerwana.  W okresie wcześniejszym w Nigerii wystąpiło łącznie 20 przypadków, w tym 8 śmiertelnych. W Senegalu odnotowano 1 przypadek.
Każdorazowo przy wyjeździe należy mieć na uwadze, że obszary Afryki równikowej są terenem stałego występowania niebezpiecznych chorób tropikalnych: wirusowych gorączek krwotocznych takich jak Lassa, żółta gorączka, a także chorób przenoszonych przez owady (m.in. malaria) oraz drogą pokarmową: dur brzuszny, szigeloza (czerwonka bakteryjna).
 
Opracowano na podstawie materiałów WHO, CDC, ECDC z dnia 14 października 2014 r.
 

Kalendarz, informator oraz terminarz na rok szkolny 2014/2015

W dziale Sport\Informacje dodano kalendarz i terminarz rozgrywek na rok szkolny 2014/2015 oraz informator Mistrzostw Powiatu Krośnieńskiego 2014/2015

Ogłoszenie o przetargu publicznym nieograniczonym pisemnym na sprzedaż elementu prefabrykowanego: drogowej, betonowej, bariery ochronnej

Szczegóły znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

Komunikat prasowy dotyczący podstawowej opieki zdrowotnej w Krośnie Odrzańskim

Załączniki

Sprzedaż pojazdu sanitarnego Mercedes Benz 313 Sprinter CDI 3.5t

Sprzedaż w szóstym przetargu nieograniczonym pisemnym pojazdu sanitarnego Mercedes Benz 313 Sprinter CDI 3.5t o numerze rejestracyjnym FKR N999 (uchwała Nr 451/2014 Zarządu Powiatu Krośnieńskiego z dnia 11.08.2014 r.)
 
 
 
 
 

Spotkanie w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

 
W dniu 13.08.2014 r. w Kostrzynie w siedzibie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyło się spotkanie Wicestarosty Krośnieńskiego Włodzimierza Rogowskiego z Prezesem Zarządu Panem Arturem Malcem w sprawie zagospodarowania przejścia granicznego „Gubinek”. Rozmowy dotyczyły zasad i trybu ustanowienia specjalnych stref oraz warunków prowadzenia na ich terenie działalności gospodarczej.
 

Ostrzeżenie meteorologiczne

Załączniki

Ostrzeżenie meteorologiczne

Załączniki

Aplikacja „Bezpieczne Lubuskie”

Informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców województwa lubuskiego oraz wszystkich, którzy odwiedzają Ziemię Lubuską została przygotowana darmowa aplikacja pod nazwą „Bezpieczne Lubuskie”.
Aplikacja może być wykorzystywana przez użytkowników smartfonów posiadających system operacyjny iOS, Android, Windows Mobile. Pozwala w prosty i wygodny sposób pozyskiwać informacje dotyczące bezpieczeństwa ludności. Każdy użytkownik aplikacji ma dostęp do aktualnych ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych. Dzięki aplikacji można również sprawdzić aktualne utrudnienia na drogach, czy występujące zagrożenia powodziowe. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze sklepów internetowych. Wszystkie informacje znajdujące się w aplikacji są aktualizowane na bieżąco.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Załączniki

1 2 3 4 5 6 ... 10
Dzis jest: Imieniny:
Piątek, 15 Grudzień 2017 Celiny i Waleriana
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Zobacz również

Kalendarium

 • Baner: Komenda Powiatowa Policji
 • Baner: Panstwowa Straz Pozarna
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Odrzańskim
 • Baner: PUP
 • Baner: Lubuskie
 • Baner: mamografia.pl
 • Baner: Zgaś Ryzyko
Znajdujesz się na stronie: Starostwo Powiatowe w Krośnie Odrzańskim
Baner: Krosno Odrzańskie - most na OdrzeBaner: Krosno Odrzańskie - kościół św. AndrzejaBaner: Rzepak - gdzieś w powiecieBaner: Gubin - Wyspa TeatralnaBaner: Gubin - kościół pw. Trójcy Świętej