Logo Google
A- A+ Zmień kontrast

Sklep osiedlowy wywiesił informację, że „zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rozwoju i GIS przyjmujemy płatności za zakupy wyłącznie za pomocą kart/telefonu”. Czy to dopuszczalne?

27.03.2020
Dodano przez: Agata Sojda
Udostępnij
Polub
Wyślij za pomocą e-mail

Rzecznik Konsumentów informuje:

Takie działanie jest niezgodne z prawem, ponieważ stosownie do art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim znaki pieniężne (są nimi banknoty i monety) emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi w Polsce. Jeśli zatem konsument płaci legalnymi banknotami lub monetami, to sprzedawca nie ma prawa odmówić ich przyjęcia. Jeśli tak uczyni, popełnia wykroczenie wskazane w art. 135 Kodeksu wykroczeń, gdyż bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży towaru. Jednak w obecnej wyjątkowej sytuacji, jeśli istnieje możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych – to warto z niej skorzystać, gdyż taka forma dokonywania płatności nie wiąże się z kontaktem z banknotami. Należy jednakże pamiętać, że płatności bezgotówkowe są dodatkiem a nie regułą.

 

Facebook Youtube rss Biuletyn informacji publicznej
Profil zaufany
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce
Wiecej o ciasteczkach.