Transgraniczna współpraca Powiatu Krośnieńskiego oraz Powiatu Spree – Neisse w zakresie edukacji

09.08.2019
Dodano przez: Agata Sojda
W dniu 6 sierpnia br. w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie oraz w Gimnazjum Pestalozzi w Guben odbyło się spotkanie pomiędzy przedstawicielami Powiatu Krośnieńskiego oraz Powiatu Spree-Neisse poświęcone transgranicznej współpracy w zakresie edukacji oraz rozwiązaniu problemu opieki nad mieszkańcami gubińskiego internatu, którzy jednocześnie są uczniami niemieckiego Gimnazjum Pestalozzi.
W spotkaniu ze strony polskiej udział wzięli: Wicestarosta Krośnieński Ryszard Zakrzewski, Wiceburmistrz  miasta Gubina Justyna Karpisiak, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych Mirosław Siergiej oraz Grażyna Piszczek kierownik internatu ZSLiT.
Stronę niemiecką reprezentowali Starosta Powiatu Spree-Neisse Harald Altekruger, Burmistrz miasta Guben Fred Mahro, Dyrektor Gimnazjum Pestalozzi w Guben, Kierownik biura Starosty Powiatu Spree-Neisse Petra Rademacher oraz Pani Estera Lindner-Kuhlmann z Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu S-N, która jednocześnie pełniła funkcję tłumacza
w trakcie spotkania.
Rozmawiano m.in. o systemach kształcenia w szkołach średnich po obu stronach granicy oraz zapoznano się z wyposażeniem gabinetów pracowni polskiej
i niemieckiej szkoły. Uczestnicy spotkania mięli również okazję do obejrzenia infrastruktury internatu. W trakcie rozmów określono obszar współpracy edukacyjnej oraz ustalono terminy kolejnych spotkań przedstawicieli obu placówek oświatowych.