Agroturystyka
Wyjątkowe piękno regionu, urozmaicona rzeźba terenu poprzecinana licznymi rzekami, malowniczo położone jeziora i stawy, jedno z największych w Polsce zalesień to naturalne i bezcenne bogactwo powiatu krośnieńskiego. Swą atrakcyjność obszar zawdzięcza licznym zabytkom kultury, przyrody oraz wielowiekowej barwnej historii. Dobrodziejstwa te są niewątpliwie argumentem dla dynamicznego rozwoju turystyki i agroturystyki w regionie.
W ostatnim okresie zwiększyła się liczba gospodarstw agroturystycznych, w roku 2001 było ich 16 obecnie są 34. Wzrastająca liczba gospodarstw agroturystycznych jest pozytywnym zjawiskiem ze względu na pozyskiwanie dodatkowych, alternatywnych miejsc pracy poza rolnictwem wśród mieszkańców wsi. Wpływa ona na wzrost ruchu turystycznego oraz na pobudzenie rozwoju gospodarczego w powiecie krośnieńskim.
Ta forma wypoczynku łączy tradycyjne wyjazdy na letniska z rekreacją, krajoznawstwem, a także rodzinną atmosferą domu gospodarza. Oprócz familijnych atrakcji, domowego wypieku chleba, jazdy konnej, wypraw rowerowych i kajakowych, możemy zdecydować się na osobliwą wyprawę na farmę danieli lub strusi afrykańskich.
Tereny łowieckie cieszą się wielkim uznaniem wśród krajowych oraz zagranicznych myśliwych. Do występujących tu gatunków zwierząt, które budzą największe zainteresowanie wśród amatorów polowań z bronią, jak i z obiektywem należy zaliczyć: jelenie, sarny, dziki oraz lisy.
Niewątpliwą atrakcję stanowią liczne jeziora, stawy i rzeki przyciągające rzesze amatorów wędkowania. Łącznie powiat oferuje ponad 500 ha łowisk.
Polecane tereny:
Jezioro Jelito (Giełd) w pobliży miejscowości Grabin (gmina Bytnica). Jest to największe jezioro w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym o powierzchni 49,9 ha i głębokości 36,3 m. Park o powierzchni 2 755 ha położony w dolinie Gryżyńskiego Potoku (kolejnej wielkiej atrakcji dla wędkarzy) rozciąga się na powierzchni 5 gmin. W rynnie Gryżyny znajduje się aż 11 polodowcowych jezior rynnowych oraz 12 stawów rybnych. Wielką atrakcję stanowią liczne źródła zboczowe.
Kompleks stawów rybnych w okolicach Osiecznicy (gmina Krosno Odrzańskie) ze stanowiskami wielu rzadkich i interesujących gatunków ptaków wodnych i błotnych.
Jezioro Borek położone jest w malowniczej leśnej scenerii, otoczone zewsząd zwartymi sosnowymi borami. Najbliższa miejscowość Kosarzyn (gmina Gubin). Wody jeziora o powierzchni 66 ha mają I klasę czystości. Tak atrakcyjna lokalizacja jeziora sprawia, iż staje się ono nie tylko miejscem sobotnio-niedzielnego wypoczynku mieszkańców Gubina i okolicznych miejscowości, ale również miejscem spędzania urlopu wczasowiczów z Polski i Niemiec.
Wokół jeziora usytuowane są cztery ośrodki wypoczynkowe z dobrze przygotowaną, kompleksową bazą turystyczną.
Jezioro Jańsko (Janiszowice, Strużka – o powierzchni 153 ha) położone w pobliżu wsi letniskowej Strużka (gmina Bobrowice). Jest to silnie wypłycone jezioro z szuwarem kłociowym oraz unikatowymi zbiornikami i gatunkami roślinności torfowiskowej.
Ponadto atrakcyjnym miejscem połowu są rzeki: Odra, Bóbr, Nysa i Pliszka oraz sztuczne zbiorniki w Dychowie (100 ha) i w Raduszcu Starym (250 ha). W miejscowości Czetowice istnieje możliwość wędkowania na łowisku komercyjnym.
Ziemia krośnieńska jest przyjazna dla turystów, ma wiele do zaoferowania i powoli staje się atrakcyjnym regionem wypoczynkowym dla amatorów biernego i czynnego wypoczynku, szukających wytchnienia z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
Corocznie na terenie powiatu odbywają się Lubuskie Targi Agroturystyki i Kultury. Ich głównym celem jest promowanie agroturystyki oraz propagowanie pozarolniczych źródeł zarobkowania. Odbywająca się w krośnieńskim Parku Tysiąclecia i położonym nieopodal amfiteatrze impreza, jest niezwykle malownicza, doskonale promuje Ziemię Lubuską i Powiat Krośnieński, wpływa na wzmożenie ruchu turystycznego oraz na pobudzenie rozwoju gospodarczego naszego terenu.
Dobra infrastruktura drogowa, bliskość przejść granicznych w Świecku, Słubicach, Gubinie i Gubinku oraz położenie nieopodal wielkich aglomeracji miejskich (Berlin, Poznań) stwarzają niepowtarzalną szansę na dynamiczny rozwój turystyki w regionie. Corocznie ziemie krośnieńsko – gubińską odwiedzają turyści z Niemiec, Francji i Holandii.