Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB ostrzega przed nadchodzącą falą upałów. W najbliższych dniach temperatury mogą przekraczać 30°C, a lokalnie zbliżyć się nawet do 40°C.
W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, unikaniu przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia oraz schładzaniu organizmu. W ciągu dnia warto zasłaniać okna, natomiast pomieszczenia wietrzyć rano i wieczorem.
Ból głowy, zawroty głowy, osłabienie czy nudności mogą być oznaką przegrzania organizmu. Nie należy bagatelizować tych objawów.
Szczególną troską warto otoczyć seniorów, dzieci oraz osoby przewlekle chore. Jeden telefon, krótka rozmowa lub wizyta mogą mieć ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa i samopoczucia.
Wysokie temperatury oznaczają również zwiększone zagrożenie pożarowe. Zachowajmy ostrożność podczas wypoczynku na terenach leśnych i rekreacyjnych.
Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa podczas upałów.





