Gotowi na upał? Przed nami bardzo gorące dni

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB ostrzega przed nadchodzącą falą upałów. W najbliższych dniach temperatury mogą przekraczać 30°C, a lokalnie zbliżyć się nawet do 40°C.

W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, unikaniu przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia oraz schładzaniu organizmu. W ciągu dnia warto zasłaniać okna, natomiast pomieszczenia wietrzyć rano i wieczorem.

Ból głowy, zawroty głowy, osłabienie czy nudności mogą być oznaką przegrzania organizmu. Nie należy bagatelizować tych objawów.

Szczególną troską warto otoczyć seniorów, dzieci oraz osoby przewlekle chore. Jeden telefon, krótka rozmowa lub wizyta mogą mieć ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa i samopoczucia.

Wysokie temperatury oznaczają również zwiększone zagrożenie pożarowe. Zachowajmy ostrożność podczas wypoczynku na terenach leśnych i rekreacyjnych.

Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa podczas upałów.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „CIEPŁO. CIEPLEJ. GORĄCO! ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK °C PRZED NAMI BARDZO GORĄCE DNI- NAWET DO NAWETDO40C! 40C! 50 SOBOTA 40 NIEDZIELA 25-30°C Słonecznie icoraz cieplej 30 28-32°C Upał obejmie większy obszar 30-35°C Gorąco całym kraju PIJDUŻO WODY Nawadniaj 32-36°C 20 Bardzo gorąco regularnie. UNIKAJ SŁOŃCA W najgorętszych godzinach dnia. 10 35-39 Kulminacja upałów CHRON SWOJE MIESZKANIE Wciaqud zaslaniajo okna, wietrz ana wieczorem. 0 ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ DBAJ DBAJO SIEBIE IBLISKICH Szczególnie seniorów, dziecii osoby hore. REAGUJ A OBJAWY Bỏl glowy, zawroty głowy, osłabienie udności oznaką przegrzania. BEZPIECZEŃSTWO SWOJE ORAZ INNYCH!”