Impreza #PowiatDlaFolkloru już za nami!

28.08.2018

W minioną sobotę w miejscowości Czarnowo odbyła się polsko-niemiecka impreza pn. #PowiatDlaFolkloru. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą święta w kościele w Czarnowie. Następnie bardzo licznie przybyli goście w niezwykle barwnym korowodzie, któremu przewodziła orkiestra udali się na boisko sportowe, gdzie odbyła się dalsza część imprezy. W części oficjalnie otwierającej wydarzenie nie mogło zabraknąć również jednego z najważniejszych obrzędów dożynkowych mianowicie ceremoniału dożynkowego oraz tradycyjnego łamania się chlebem. Starosta Krośnieński Mirosław Glaz wyraził słowa podziękowania za ogrom pracy rolników, która wykonują abyśmy my mogli cieszyć się właśnie tym chlebem codziennie na naszych stolach. Podczas imprezy na scenie pojawiły się polsko-niemieckie zespoły śpiewacze, rozegrany został turniej sołectw oraz wręczone zostały nagrody w rozstrzygniętym konkursie na najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Na przybyłych gości czekał ogrom atrakcji. Strefa Folkojarmarku, gdzie odbywały się warsztaty z rękodzieła ludowego cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Dla najmłodszych zorganizowane zostało miejsce, gdzie mogli wziąć udział w animacjach sportowych. Nie mogło zabraknąć także stoisk z pysznym swojskim jadłem. Każdy chętny mógł również odwiedzić stoisko Powiatu Krośnieńskiego oraz partnerskiego Powiatu Spree-Neisse, gdzie czekały darmowe, folkowe gadżety. Wieczorną porą do zabawy porwał zespół EFFECT, a następnie do białego rana imprezę poprowadził DJ Tomato.

Zadanie realizowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).