Konferencja regionalna pn. „Turystyka historyczna na pograniczu lubusko-brandenburskim”

08.11.2017

W dniu 7 listopada br. na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim odbyła się konferencja regionalna w ramach projektu „EuRegioNet – internacjonalizacja sieci i klastrów” pt. „Turystyka historyczna na pograniczu lubusko-brandenburskim”. W spotkaniu uczestniczył Wicestarosta Pan Tomasz Kaczmarek. Konferencja poświęcona była zagadnieniom z zakresu turystyki historycznej oraz możliwościom zwiększenia atrakcyjności obiektów turystycznych poprzez usieciowienie i współpracę transgraniczną.

Od 1 kwietnia 2017 r. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” wraz z Lubuską Organizacją Pracodawców w Gorzowie Wielkopolskim, Centrum Biznesu i Innowacji we Frankfurcie nad Odrą i Centrum Innowacji i Technologii w Forst realizuje projekt pn. „EuRegioNet – Internacjonalizacja Sieci i Klastrów”. W ramach przedmiotowego projektu, poza działaniami mającymi na celu transgraniczne usieciowienie istniejących klastrów i sieci z terenu Województwa Lubuskiego oraz Kraju Związkowego Brandenburgia, planowane jest stworzenie dwóch nowych polsko-niemieckich klastrów: „Klastra Zwalczania Roślin Inwazyjnych” oraz „Klastra Turystyki Historycznej”.

Spotkanie, które odbyło się na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim poświęcone było turystyce historycznej w polsko-brandenburskim obszarze granicznym. Było to pierwsze, inauguracyjne spotkanie w ramach projektu EuRegioNet na terenie Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”, podczas którego uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z projektem i ciekawą ofertą, jaką przygotowali jego polscy i niemieccy partnerzy. W trakcie konferencji nie zabrakło wystąpień przedstawicieli branży turystycznej. W trzech tematycznych panelach dyskusyjnych eksperci z Polski i Niemiec rozmawiali o zabytkowych pałacach i parkach, atrakcyjnych turystycznie pozostałościach fortyfikacji i umocnień oraz o historii winiarstwa na terenie Województwa Lubuskiego i Kraju Związkowego Brandenburgia.