Logo Google
A- A+ Zmień kontrast

Starostowie, naczelnicy i Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Krośnie Odrzańskim

print
Pobierz PDF
03.01.2013
Dodano przez: sputnik
Udostępnij
Polub
Wyślij za pomocą e-mail
L.p.
Imię i nazwisko
Okres sprawowania funkcji
 1a
Józef Kaseja
22 maja 1945 – 18 listopada 1945
2
Jan Ociepka
listopad 1945 – grudzień 1947 (?)
3
Jan Such
1 stycznia 1948 – 31 października 1948 (?)
4
Wincenty Karuga
1 listopada 1948 – 31 grudnia 1949
5
Jan Koleńczuk
styczeń 1950 – czerwiec 1950
 6b
Piotr Pawłowski
lipiec 1950 – grudzień 1950
 7b
Tomasz Kalinowski
styczeń 1951 – czerwiec 1952
 8b
Józef Laudański
lipiec 1952 – czerwiec 1953
 9b
Henryk Zajchowski
lipiec 1953 – czerwiec 1955
 10b
Aleksander Cierachowicz
listopad 1955 – 1966
 11b
Zdzisław Strzelecki
1966 – 1 grudnia 1970
2 grudnia 1970 – 13 grudnia 1973
 12c
Jan Krompiewski
14 grudnia 1973 – 1 lipca 1975
Likwidacja powiatów od 1 lipca 1975 r.
 13 d
Jarosław Tyc
1 lipca 1990 – 30 sierpnia 1991
 14 d
Regina Olek
1 września 1991 – 31 grudnia 1998
15 e
Wiesław Mackowicz
1 stycznia 1999 – 30 listopad 2006
16
Jacek Hoffmann
1 grudnia 2006 – 19 marca 2012
17 Robert Pawłowski 19 marca 2012 – 01 grudnia 2014
18 Mirosław Glaz 01 grudnia 2014–
 
Źródło: Archiwum Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim, Kronika Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim, dokumenty Jana Sucha (Dziękujemy rodzinie J. Sucha za udostępnienie dokumentów).
 
a W roku 1945, tuż po zajęciu miasta przez armię radziecką ukonstytuowały się trzy tymczasowe i skłócone ośrodki władzy (wysłane z Poznania, Piły i Legnicy). W dolnej części miasta Starostą mianował się Tadeusz Piłatowski (czerwiec 1945 – lipiec 1945).
 
b 20 marca 1950 zgodnie z rozporządzeniem zlikwidowano urzędy starostów i burmistrzów. Ich miejsce zajęli Przewodniczący Miejskich i Powiatowych Rad Narodowych.
 
c W latach 70 – tych  na czele powiatów stanęli Naczelnicy Powiatu.
 
d 1 czerwca 1975 r. w wyniku reformy administracyjnej zlikwidowano powiaty (Dz. U. Nr 16, poz. 91). Próba utworzenia pośredniego szczebla administracji (pomiędzy władzami wojewódzkimi i miejsko – gminnymi) nastąpiła w roku 1990, kiedy utworzono Urzędy Rejonowe. Na czele tej jednostki administracyjnej stanęli Kierownicy powoływani przez Wojewodę. Urzędy Rejonowe stały się swego rodzaju bazą kadr dla powstałych w 1999 r. starostw powiatowych. Mimo, że J. Tyc oficjalnie objął funkcje Kierownika UR w lipcu, urzędy te formalnie powołano do życia 27 sierpnia 1990 r.
 
e Przywrócono funkcje Starosty Powiatu.
 
print
Facebook Youtube Google plus rss Biuletyn informacji publicznej
Profil zaufany
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce
Wiecej o ciasteczkach.
Ok