Walory przyrodnicze
Przyroda powiatu krośnieńskiego nierozerwalnie związana jest z lasami, których powierzchnia wynosi 83 624 ha, przy powierzchni całkowitej powiatu 138 991 ha. Na obszarze powiatu spotkać można dziko żyjące bobry, wydry, bociany, orła bielika, żurawie, bociana czarnego i kormorany. Nielicznie występuje żółw błotny. Ze względu na szczególne wartości przyrodnicze, na terenie powiatu utworzono dwa rezerwaty leśne: w rejonie Dzikowa „Dębo-wiec” gdzie występuje chroniony chrząszcz jelonek rogacz oraz „Uroczysko Węglińskie” w rejonie Węglin.
W celu popularyzacji pięknych walorów krajobrazowych i przyrody utworzono „Gryżyński Park Krajobrazowy” oraz „Krzesiński Park Krajobrazowy”.
Znaczna część powiatu objęta jest ochroną w formie obszaru chronionego krajobrazu. Szczególnie atrakcyjne krajobrazowo są doliny rzeczne, w tym również dolina Odry w rejonie Krosna Odrz.. Na obszarze powiatu uznano za pomniki przyrody 83 twory przyrody ożywionej. Są to głównie kilkusetletnie drzewa, rosnące pojedynczo bądź w zespołach w formie przydrożnych alei.
Na uwagę zasługuje rosnący w Komorowie wiąz o wieku 450 lat, wysokości 30 m i obwodzie 710 cm. W obrębie doliny Odry ustanowione zostały użytki ekologiczne. Tę formę ochrony zastosowano dla starorzeczy i szczególnych typów środowisk.