Zarządzanie kryzysowe działa w sprawie skażenia Odry

16.08.2022
Dodano przez: Joanna Czerniel

Dzisiaj odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez Ryszarda Zakrzewskiego Wicestarostę Krośnieńskiego, w którym uczestniczyli:

• Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie Odrzańskim,
  • Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Krośnie Odrzańskim,
  • Sekretarz Powiatu Krośnieńskiego,
  • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim,
  • Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego
    w Krośnie Odrzańskim.

Głównym tematem spotkania było przekazanie przez powiatowe służby sanitarno – epidemiologiczne i weterynaryjne informacji o aktualnym stanie związanym z bezpieczeństwem mieszkańców powiatu.

PPIS w Krośnie Odrzańskim poinformował, że każdego dnia badane są próbki wody pobierane z publicznych ujęć zlokalizowanych w Radnicy, Szklarce Radnickiej, Gostchorzu, Krośnie Odrzańskim, Wężyskach i Połęcku. Dodatkowo, kontrolnie zbadano 3 studnie przydomowe – na ośrodku wypoczynkowym w Kosarzynie, w gospodarstwie w m. Chyże oraz w Połęcku zlokalizowanej najbliżej Odry. Ponadto inspekcja sanitarna kontroluje punkty, w których mogłyby zostać wprowadzone do obrotu odławiane ryby, tj. targowiska, gastronomia. Dotychczas nic takiego nie miało miejsca.

PLW w Krośnie Odrzańskim poinformował, że badania ryb wykluczyły choroby zakaźne już 10 sierpnia. Od tego dnia były pobierane próby ryb, które następnie były wysyłane do ZHW Poznań, ZHW Warszawa oraz ZHW Puławy. Otrzymano pierwsze wyniki, w których nie stwierdza się obecności metali ciężkich ani polichlorowanych bifenyli i chlorowanych pestycydów.

Z-ca Komendanta Powiatowego Policji poinformowała o działaniach funkcjonariuszy związanych z prewencyjnym patrolowaniem policyjnym helikopterem terenów wzdłuż Odry w granicach Powiatu Krośnieńskiego. Dodatkowe piesze patrole prowadzone są w celu egzekwowania Rozporządzenia Porządkowego Wojewody Lubuskiego z dnia 12 sierpnia 2022 r. w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Odry.

Wicestarosta Ryszard Zakrzewski przekazał informacje otrzymane od Komendanta PSP o działaniach wojska i straży pożarnej, które kompleksowo kontynuują działania związane z oczyszczaniem brzegów rzeki. Od strony miejscowości Gostchorze czynności te wykonują strażacy natomiast od strony Białej Góry wojsko. W kolejnych dniach służby będą przemieszczały się w dół rzeki do granic powiatu.